SALUKIKUMMIT

 

Suomen Salukikerho ry:n salukikummit ovat joukko reippaita, sydämensä salukeille menettäneitä henkilöitä, jotka palvelevat salukinomistajia ja rodusta kiinnostuneita kautta maan. Salukikummien keskeisin tehtävä on tehdä salukista rotuna helpommin lähestyttävä ja tarjota tietoa ja kohtaamisia niitä kaipaaville. Salukikummit madaltavat myös salukiharrastajien kynnystä tutustua alueen muihin harrastajiin ja salukeihin ja helpottaa uusien kontaktien löytymistä. Tällä hetkellä Suomessa toimii 13 salukikummia, jotka asuvat aina Helsingistä Rovaniemelle ja Turusta Joensuuhun, kattaen näin laajasti koko Suomen.

Salukikummit alueittain:

Heidi Lappalainen (Päijät-Häme)
     Artjärvi, 040 721 2994, wonderflounder@gmail.com

Tuija Tuominen
(Päijät-Häme)
     Hollola, tuijam.tuominen@gmail.com

Ritva Latva-Rasku
(Turun seutu)
     Kuusisto, 050 5212152, ritva.latva-rasku@kolumbus.fi

Hanna Ojanperä
(Keski-Suomi)
     Laukaa, 045 1382986, hannal.ojanpera@gmail.com

Heli Perkkiö
(Pohjois-Suomi)
     Oulu, 041 4364072, heli.me.perkkio@gmail.com

Inga-Lill Sjöman
(Pohjanmaa)
     Helsingby, 0400 30582, dyanitos@gmail.com

Sirpa Tavasti
(Kuopion seutu)
     Kuopio, 0400 240493, sirpa.tavasti@gmail.com

Lea Pelkonen
(Joensuun seutu)
     Joensuu, 040 5211654, lea.pelkonen@gmail.com

Virpi Kokko
(Etelä-Suomi)
     Hyvinkää, virpijohannakokko@gmail.com

Sanja Kuusela
(Rovaniemen seutu ja Muonio)
     Narkaus, sanja.kuusela@gmail.com

Sanni Mäkelä
(Helsingin seutu)
     sanni.e.makela@gmail.com

Johanna Majoniemi
(Kotka/Kymenlaakso seutu)
     Pyhtää, 050 5726829, johanna.majoniemi@gmail.com

Tiia Rautiainen
(Mikkelin seutu)
     Mikkeli, 040 8614994, rautiainen.tiia@gmail.com

Annina Kolu (Pirkanmaa)
     Akaa, 045 8516277, annina.s.kolu@gmail.com

Päivitetty 11.2.2019