SALUKIKUMMIT

Suomen Salukikerho ry:n salukikummit ovat joukko reippaita, sydämensä salukeille menettäneitä henkilöitä, jotka palvelevat salukinomistajia ja rodusta kiinnostuneita kautta maan. Salukikummien keskeisin tehtävä on tehdä salukista rotuna helpommin lähestyttävä ja tarjota tietoa ja kohtaamisia niitä kaipaaville. Salukikummit madaltavat myös salukiharrastajien kynnystä tutustua alueen muihin harrastajiin ja salukeihin ja helpottaa uusien kontaktien löytymistä. Tällä hetkellä Suomessa toimii 15 salukikummia, jotka asuvat aina Helsingistä Rovaniemelle ja Turusta Joensuuhun, kattaen näin laajasti koko Suomen.

Salukikummit alueittain:
Etelä-Suomi

Heidi Tuonelanharju
Tuusula, p. 040 721 2994, wonderflounder@gmail.com

Virpi Kokko
Hyvinkää, virpijohannakokko@gmail.com

Helsingin seutu

Sanni Mäkelä
p. 040 7179003, sanni.e.makela@gmail.com

Joensuun seutu

Lea Pelkonen
Joensuu, p. 040 5211654, lea.pelkonen@gmail.com

Marika Leppänen
Joensuu, p. 044 3708869, marikaleppnen@gmail.com

Keski-Suomi

Hanna Ojanperä
Laukaa, p. 045 1382986, hannal.ojanpera@gmail.com

Kuopion seutu

Sirpa Tavasti
Kuopio, p. 0400 240493, sirpa.tavasti@gmail.com

Kymenlaakson seutu

Johanna Majoniemi
Pyhtää, p. 050 5726829, johanna.majoniemi@gmail.com

Lappeenrannan seutu

Mari Rihkajärvi
Lappeenranta, p. 040 193 8109, mari.rihkajarvi@hotmail.com

Mikkelin seutu

Tiia Rautiainen
Mikkeli, p. 040 8614994, rautiainen.tiia@gmail.com

Oulun seutu

Krista Nukari
Oulu, p.040 158 3616, krista.nukari@hotmail.com

Pirkanmaan seutu

Mirja-Leena Lassila
Valkeakoski, p. 040 581 6009, lassilamirkku@gmail.com

Päijät-Häme

Tuija Tuominen
Hollola, tuijam.tuominen@gmail.com

Pohjanmaa

Kiti Sinisalo
p. 044-994 8233 (klo 16 jälkeen), kitisinisalo@hotmail.com

Rovaniemen ja Muonion seutu

Sanja Kuusela
Narkaus, sanja.kuusela@gmail.com

Turun Seutu

Marika Lamminen
Mietoinen, puh. 044 076 5732, marika.lamminen@gmail.com

★ Päivitetty 03.02.2021